Nya bostäder på kajen i Karlstad
Ett bostadskvarter med hållbar arkitektur, attityd och ansvar. Kanozi vann markanvisningen i Karlstad och ska rita Kvarteret Kanoten, i samarbete med FB Bostad.
– Vi räknar med att det blir runt 140 nya lägenheter, säger Johan Norén, vd och delägare på Kanozi.
– Det här känns jättekul! Malmö-kontoret med Gudny Eggertsdottir i spetsen gjorde en mycket gedigen inlämning. Dessutom är det extra roligt att få jobba tillsammans med FB bostad. Det är ett ungt bolag som har tydliga mål för vad arkitekturen behöver lösa för att projektet ska lyckas, säger Johan Norén.
Kvarteret Kanoten kommer att byggas på kajen mot Vänern, när Karlstads centrum växer. Det blir runt 140 nya lägenheter som samsas på drygt 13 000 kvadratmeter bostadsyta.
– Vi har ritat bostäder i Karlstad tidigare, men det här är ett projekt av en helt annan dignitet och kvalitet, säger Johan Norén.
Under hösten hoppas man att komma igång med bearbetning och projektering.